Střet se zvěří na silnici

Udává se, že s příchodem zimy přichází i rizikovější střety automobilů se zvěří. Během listopadu řeší pojišťovny až tři události denně v souvislosti kolize motoristů a zvířat. Průměrně řeší škody asi za čtyřicet tisíc. Opatrnost je tedy na místě.
srna na ulici
Nejčastější hodinou těchto střetu je deset hodin večer a brzké ráno. I když aktivita zvěře přes den není o tolik větší než ta v nočních hodinách, díky silnějšímu provozu, se drží ve větší vzdálenosti od silnice. Co se ale tyče ohledně rizika v denních hodinách, větším rizikem je letní období. Hustá vegetace totiž přispívá k nepřehlednosti jak zvířat, tak řidičů. Díky častějším kolizím se organizace, dohlížející na bezpečný, snaží vytvořit různá preventivní opatření. Hovoří se například o různých repelentech, příkrmů zvěře v okolí silnic, nebo třeba bariéry mezi silnicí a vegetací.
Jak oddálit riziko střetu?
Samozřejmě především rychlostí vozidla. Pokud nepojedete stovkou, ale třeba osmdesát kilometrů za hodinu, vznikne vám značná časová rezerva a větší prostor pro reakci. Pokud přeběhne jedna srna, čekejte další. Často řidiči vidí přeběhnout zvíře s domněním, že měli štěstí a „o chlup“ se vyhnuli střetu. Z nenadání se však objeví další srnka a nehoda je na světě. Proto je lepší při zahlédnutí přecházející zvěře zpomalit, popřípadě zapnout výstražná světla a zastavit.
srnky na silnici
Když je střet nevyhnutelný
V tomto případě nestrhávejte volant. Při snaze se vyhnout zvířeti, můžete s ošklivými následky skončit ve stromě, nebo střetnutím v protisměru projíždějícího vozidla. Čelní srážka se zvěří nemá dle statistik tak fatální následky a většinou šoféři vyváznou bez vážnějších zranění.
Pokud jste zvíře srazili, měli byste kontaktovat policii, aby zajistila prostřednictvím myslivců odvoz zvířete. Pokud byste naložili zvíře do auta a pomýšleli na víkendové zvěřinové hody, pak si to raději rozmyslete. I lesní divoká zvěř má svou finanční hodnotu a koledovali byste si tak o přestupek, nebo trestní čin.
Pakliže chcete zajistit proplacení vzniklé škody, uvažujte o speciálním pojištěním pro havárii způsobenou zvěří. Tuto možnost nabízí už téměř všechny pojišťovny.