Chrámy nákupu


Harrods
Když se řekne obchodní dům, spoustě lidí okamžitě naskočí londýnský Harrods. Honosný viktoriánský dům, umístěný v centrální, nejluxusnější a nejdražší části metropole, proslul zejména svým hračkářstvím s obřím plyšovým medvědem. Prodejna je svým zaměřením na hračky dokonce tak proslulá, že každoročně v období adventu otevírá speciální vánoční oddělení. Díky tomu si, pokud na to máte, můžete udělat Vánoce, za které by se ani blízký Buckinghamský palác nemusel stydět. Na místě se ale nachází více než tři stovky prodejen, ve kterých najdete prakticky jakýkoli druh luxusního zboží, na který si vzpomenete. I pokud ale neplánujete nic kupovat, obrovská nasvícená budova stojí za prohlídku i sama o sobě.
paříž la fayette.jpg
Galerie Lafayette
Jaké je evropské hlavní město módy? Paříž rozhodně patří k vážným kandidátům na tento titul, a svůj podíl na tom rozhodně mají i monumentální Galeries Lafayette v devátém městském obvodu. Pokud hledáte jakoukoli luxusní francouzskou módní značku, od Agent Provocateur až po Zapa, tak nebudete zklamáni. Na místě samo sebou naleznete i oděvy dostupné obyčejným smrtelníkům, jako Adidas nebo Zara, ale mnoho návštěvníků přichází pouze pro inspiraci. K tomu bezpochyby přispívají i módní přehlídky, které se v místě konají každý týden a pozor, VSTUP NA NĚ JE ZDARMA, takže načerpat inspiraci od stylistických ikon můžete i tehdy, když máte zrovna o něco hlouběji do kapsy.
obchodní dům francie.jpg
Zlote Tarasy
Za nákupem nemusíte vyrážet jenom do západní Evropy. Možná trochu nečekaně, jedno z nejkrásnějších obchodních center se nachází vlastně docela blízko, v hlavním městě našich polských sousedů, Varšavě. Proslulé je svou prosklenou střechou, která poskytuje výhled na město, i, věrné svému jménu, neobvyklým kaskádovým designem. Spíše než jako centrum nákupu, je toto místo koncipované jako místo zábavy, kde se díky kinu, restauracím a vyhlídce Saturn dá strávit celý den.