Drony fungují na dálkové ovládání a jsou využívány zejména na pořizování fotografií či videí a také mohou sloužit pro zábavu některým modelářům. Fotografie a videa jsou zejména zajímává tím, že dron zachytí věci z velké výšky, můžete tak okolní krajinu vidět z ptačí perspektivy, což by normálně nebylo možné, pokud byste neletěli letadlem.

Drony se v posledních letech velmi vyvíjejí a dnes už si je může pořídit každý pro své soukromé účely za přijatelné peníze. Důležitou součástí dronu je také kamera a stabilizace, aby vaše fotografie či videa nebyly rozmazané.

Ceny dronů se pohybují kolem deseti tisíc korun a jsou vhodné zejména pro začátečníky, kteří mají možnost se naučit dron ovládat. Ty profesionální stojí samozřejmě mnohem více, cena se může pohybovat až přes sto tisíc korun. Ty už jsou schopny pořídit velmi kvalitní záběry a obsahují i GSP. Ne vždy však platí, že čím dražší dron, tím lepší. Vybírat bychom měli zejména od známých společností, které mají z výrobou dronů velké zkušenosti.

Dále je při výběru dronu důležité koukat na to, jak dlouho vydrží baterie na jedno nabití a jak dlouho tedy s dronem můžeme létat. Doba výdrže baterie se většinou pohybuje od pěti minut až po jednu hodinu. Dále bychom měli koukat, jaký má dron dosah. Potřeba je i dohlídnout na kvalitu kamery, která je součástí dronu.

Drony lze však využívat nejen pro vlastní zábavu, drony využívají i různé organizace. Mohou tak pořídit snímky oblastí, které nejsou dostatečně prozkoumané. Dochází také ke zneužití této technické vymoženosti a to hlavně v oblasti boje. Islámský stát tyto drony vybavuje náložemi, které mohou vybuchnout v patřičném cíli. Proto jsou nastaveny přísné podmínky pro používání dronů. S dronem se například nesmíte přiblížit na méně než 50 metrů k cizí osobě, drony nesmí lítat do výšky větší než 300 metrů nad zemí a některé prostory jsou úplně zakázané.