Jak se počítá čistá mzda?

Umíte si představit někoho, kdo by přijal zaměstnání, u kterého by mu nebylo známo, zda mu za něj zaplatí a kolik? Asi sotva, že? Lidí, kteří by byli natolik ducha mdlého, že by jim tato neznalost nevadila, se u nás najde jistě jenom poskrovnu, pokud tu někoho takového vůbec najdeme.

Každý chce prostě u svého zaměstnání vědět nejen to, co že bude dělat, ale i to, jak bude za takovou práci honorován. Protože na výši výplaty závisí zcela samozřejmě kvalita života, který pak takový zaměstnanec vede.

americké dolary

Zaměstnavatel tedy takovému člověku určitě sdělí, jaká že bude jeho hrubá mzda. Což je tedy zásadní údaj. Ovšem jakkoliv je povědomí o takové hrubé mzdě důležité, není toto ještě vším. Mnozí z nás si totiž pod onou hrubou mzdou nedokážou nic moc představit. A mohli by třeba i setrvávat v bludu, že jde o částku, kterou dostanou. Což, jak my obeznámení všichni víme, není pravda. Hrubá mzda označuje jenom to, co je zaměstnavatel ochoten svému zaměstnanci dát, kolik mu zaplatí z firemních příjmů.

Jenže aby mohl být zaměstnanec vyplacen, musí mu být z této hrubé mzdy stržena daň z příjmu a musí se z této zaplatit i zdravotní a sociální pojištění ve státem stanovené výši. A až potom, když jsou tyto záležitosti vyřízeny, je jasné, kolik zaměstnanci fakticky zůstane, na kolik že si přijde čistého.

dolary v ruce

A jak se dozvědět, kolik že si kdo přesně vydělá, za co bude žít? To mu prozradí teprve účetní nebo mu provede takový výpočet mzdy Kalkulačka čisté mzdy.

Ano, i tato internetová kalkulačka umí převést hrubou mzdu na čistou a ukázat tak komukoliv z nás, kolik peněz dostaneme v den výplaty na svůj účet. Což je pro každého ze zaměstnanců to hlavní, protože právě z těchto peněz pak hradíme své životní náklady, díky nim existujeme.

A tak si určitě spočítejte i vy, jaká bude vaše čistá mzda, kolik vám z hrubé mzdy zbude. Je přece jenom dobré, když víme, co nás čeká a nemine.

Podobné příspěvky