Dopřejte si vitamíny z vlastní sklizně!

Kdo z nás by nechtěl obohatit svůj jídelníček o výživově hodnotné látky, které prospějí našemu zdraví?

čerstvá řeřicha

Ty můžeme nalézt v ovoci a zelenině anebo si je můžeme koupit v podobě umělých lékárenských preparátů. Jak to první, tak to druhé něco stojí, navíc ne vždy máme jistotu, zda budou podobné preparáty dobře stravitelné, a zda zakoupené ovoce a zelenina neobsahují navíc i pesticidy a hnojiva, která ohrozí naše zdraví. Problém ovšem je, že obzvláště v zimním období není potřebné živiny kde brát. A mnoho lidí nevlastní ani kousek půdy, kde by si mohli vlastní výživově hodnotnou zeleninu sami vypěstovat.

Vypadá to jako začarovaný kruh, ze kterého neexistuje cesta ven. Vypadá to, že kdo má zájem o vitamíny, minerály a jiné důležité látky, tak si je musí nevyhnutelně koupit, ať už v lékárně anebo v supermarketu. Nicméně pravda je, že to tak není. Každý z nás si může zvolit ještě třetí cestu v podobě čerstvých klíčků rostlin.
Právě mladé výhonky rostlin jsou to nejcennější, co nám příroda nabízí a najdeme v nich všechno důležité pro naše zdraví. A podstatné je, že tyto výhonky si může v pohodlí domova snadno vypěstovat každý z nás, tedy i ten, kdo nemá ani kousek půdy, ani balkón.

nový pupen

Pro pěstování mladých výhonků vám bohatě postačí okenní parapet, na který dosahují sluneční paprsky a je na něm příjemná teplota. Právě na takové místo můžete postavit nádobu na klíčení semínek, ať už se jedná o speciální sklenici na klíčení anebo biomisku na klíčení.

Celý postup pěstování výhonků je snadný a jistě ho zvládnete hned napoprvé. Do nádoby nasypte dostatečné množství semen a zalijte je vodou. Jakmile nabobtnají, vodu slijte. Poté semena udržujte vlhká. Brzy začnou klíčit a za pár dní dorostou výhonky do konzumní velikosti.

zelená dobrota

Se sklizenými klíčky můžete naložit podle své fantazie a chuti – můžete je konzumovat syrové anebo jako součást teplé či studené kuchyně.

Podobné příspěvky