Vše kolem kávy

Většina z nás neodolá odpolední kávě, ale plno lidí se neobejde i bez té ranní. Důležité pro začátek je rozhodně si uvědomit, že káva nám sice pomáhá s energií, ale ta opravdu kvalitní toho kofeinu neobsahuje tolik, jako třeba kvalitní zelený čaj. V kombinaci s mléčnou pěnou, tedy například cappuccino toho kofeinu má tak málo, že dobře připravená káva neuškodí dokonce ani těhotným ženám, ale samozřejmě nic by se nemělo podceňovat a opatrnosti není nikdy nazbyt.
vysypaná káva

Jaké tedy existují typy kávy?

Vše se dělí do dvou oddílů, ty s mlékem a bez mléka. Pokud jste milovníci černé kávy, tak máte dále na výběr podle velikostí hrnků. Takzvané espresso je správně velmi malé a silné, je to tak trochu zabiják a poskytne Vám rychlý nástup energie. Pamatujte ale, že stejně jako rychle přijde, tak i odejde, a to pak může být dosti nepříjemné. Pokud máte rádi silnou kávu, ale nemusí být takhle malá, pak je pro Vás vhodné například lungo, což je vlastně také espresso, ale dostanete k němu konvičku s horkou vodou a můžete si tak sami naředit podle vlastních potřeb. Jestli jste ale typ člověka, co chce velkou hořkou, a hlavně silnou kávu, pak je pro Vás jako stvořené americano. Celkově vše o černé kávě naleznete na:

Pokud jste milovníci kávy s mlékem, tak se pro Vás nabízí také hned několik možností. Takovou nejtypičtější hlavně pro ženy je café latte. Je svou velikostí největší a intenzitou kávy nejslabší. Takový zlatý střed může být právě cappuccino, které je ve střední velikost. Pozor, plno kaváren nabízí malé a velké cappuccino, je to ale špatně. Velké cappuccino už je vlastně latte, liší se už pak jen v typu přípravy, a hlavně v tom, do jaké nádoby se dává. Obsah je ale stejný. Jestliže si potrpíte na silnější kávu, ale stále do ní potřebujete trochu toho mléka, tak je pro Vás předurčen flat white. Což je vlastně káva s dvojitou dávkou espressa a mléčná pěna. Nabízí se ve velikosti, která odpovídá šálku na cappuccino, takže takový ten zlatý střed. Pro milovníky maličkých kafíček existuje macciato (pozor, neplést si s latte macciato, to je něco úplně jiného). Každý si tedy opravdu ve světě kávy přijde na své.