Hypotéka ano či ne

Odpovídající bydlení řeší nejen mladí lidé, ale toto téma se dotýká všech generací. Ceny domů, bytů i pozemků v současné době pravidelně stoupají, přesto žádostí o hypotéky na nové bydlení přibývá. Rekordní nárůst nových žádostí je dán samozřejmě velmi výhodnými podmínkami, které v současné době naše i zahraniční banky nabízejí.

Jaké je nejvýhodnější fixační období


Kromě velmi nízké úrokové sazby banky lákají i na delší fixační období, a to až na deset let. Přesto finanční odborníci varují a doporučují nejvýhodnější fixaci, a to na pět let. A z jakého důvodu? Tím nejvýraznějším je velká nevýhoda v případě potřeby refinancování nebo předčasného splacení hypotéky. Během fixačního období se vám může například stát, že zjistíte, že bydlení financované hypotékou není nejoptimálnější a raději byste hypotéku refinancovali a koupili například místo velkého bytu prostorný dům. Nebo se rozhodnete, že by pro vás a vaše blízké bylo optimálnější bydlení na vesnici než ve městě a naopak. V tomto případě byste ale museli bance zaplatit vysoké poplatky za předčasné splacení hypotéky, a to až do výše veškerých úroků vypočítaných na celou dobu fixace. V případě dlouhodobé fixace na 10 let by se vám tento krok zcela jistě prodražil.

Jak nám pomůže nový zákon


Od 1. prosince tohoto roku začne platit nový zákon, který si dává za úkol ochránit klienta. Jednou z mnoha změn bude možnost splatit hypotéku dříve, a to za podstatně nižší poplatky, než je nyní možné. Další výhodou je povinnost banky sdělit přesné RPSN, které zaplatíte během splácení.

V každém případě, pokud se rozhodnete své bydlení financovat hypotékou, je potřeba nejen si vše důkladně promyslet, ale také poradit se odborníkem. Doporučuje se také navštívit více bank a zjistit, které podmínky jsou pro vaši situaci ty nejvýhodnější.