Nové lepidlo odvozené od přilnavých mušlí

Výroba lepidla se nyní váže na dřevo, což není ekologické. Myšlenka nové alternativy vzešla od mořských měkkýšů, kteří jsou připoutáni svým slizem velmi silně ke skále. Jejich lepidlo je odolné vůči vodě a zároveň silné.
 
Silná lepivost mušlí je zapříčiněna v tom, že jejich sliz obsahuje speciální vlákna, která se nazývají byssus. Tato drobná chapadélka, která mohou dosáhnout více než dva centimetry na délku, jsou vystavěna ze struktury bílkovin s vysokým obsahem látek nazývaných fenolické hydroxylové skupiny.
 slepování parket
Nejprve vědci chtěli lepidlo extrahovat přímo z mušlí, ale nedokázali přijít na způsob, jak docílit toho, aby mušle produkovaly o mnoho více lepidla, než je pro ně přirozené. Biochemici se však shodli na tom, že bílkovina je zase jen bílkovina, ať už je obsažená v čemkoli. Proto výzkumná skupina dokázala napodobit tento unikátní protein.
 
Do sojové mouky přidala fenolické hydroxylové skupiny, které mušle obsahují, a experiment se vydařil. Sojová mouka byla zvolena právě proto, že obsahuje vysoké procento bílkovin, je to obnovitelný zdroj a poměrně ekonomicky nenáročný.
 barvy v lepidlu
Klasické lepidlo se vyrábí na bázi močovino-formaldehydového dřeva a je podmíněno přidáním ropy. Kromě toho, že obě dvě komponenty nejsou ekologické, jsou i zdravotně závadné.  
 
Pokud se toto lepidlo vyvaří, dosáhne se neobvykle velké pevnosti, což může najít využití při výrobě překližek, laminátových desek, nebo obyčejné dřevotřísky. Vyvářka lepidla je však proces, který trvá i několik hodin.
 
Sliz těchto mušlí se dá též rozvláknit a vysušit, získá se vlákno, které sahá až do historie. Vědci se domnívají, že ono slavné zlaté rouno z příběhu Jasona a Argonautů bylo taktéž tkané z byssusu.
 
Nejlepším zdrojem na lepidlo jsou zatím mořské slávky. Ty totiž mají nejvíce odolný a silný sliz a produkují ho ze všech mušlí nejvíce. Proto se struktura jejich slizu stala předmětem zkoumání a jasnou předlohou pro alternativní výrobu lepidla.