Proč nejsou točité schody příliš oblíbené?

Schody se staly naprosto běžnou součástí našich životů. Najdeme je bez nadsázky v každé budově, a to včetně těch přízemních – i ony totiž mají sklep a mnohdy i půdu. Dnes je již prakticky nevnímáme, avšak když se nad tím zamyslíme, je tomu skutečně tak.

Důvodem je fakt, že se jedná o v současnosti nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak bez pomoci mechanizace překonat v krátkém úseku větší výškový rozdíl. A to je v jakékoliv budově naprosto nezbytné.

schodiste4

Je tedy samozřejmé, že existují nejrůznější typy a druhy schodišť, takže každý si může vybrat takové, které se bude právě pro jeho stavbu nejvíce hodit. Záleží zde samozřejmě na jejích rozměrech, ale také účelu a očekávané návštěvnosti.

Jedním z těch známých, avšak dnes již prakticky nepoužívaných druhů, jsou i točité schody KMK Design. Jedná se o schodiště, které je spirálovitě stočeno. Najdeme jej především ve starých budovách, neboť dříve patřilo k těm nejběžnějším, tedy alespoň v domech výše postavených občanů.

To samozřejmě mělo své důvody. Jedním z nich byl fakt, že tento způsob stavění schodů značně šetří místo, což se hodilo vždy. Zvláště to platí o hradech s jejich vysokými, úzkými věžemi. To však nebyl ten hlavní důvod pro jejich použití, ačkoliv tomu rozhodně pomohl.

schodiste2

Mnohem důležitější byl fakt, že pomáhalo při obraně sídla, tedy alespoň v době, kdy neexistovaly střelné zbraně jiné než luk a šíp či kuše. V té době se bojovalo především ručními zbraněmi, nejčastěji pak mečem. A stejně jako dnes, i tehdy byla většina lidí praváci. A tohoto faktu se zde využívalo.

Schodiště totiž bylo stavěno tak, aby obránci mohli zbraň držet právě v pravé ruce, kdežto útočníci byli nuceni ji držet v levé. Je tedy jasné, že byli v nevýhodě. Navíc, díky tomu, že schody byly poměrně úzké, mohl obvykle bojovat jen jeden či dva lidé vedle sebe. To umožnilo bránit tvrz i s menším počtem obránců.

Dnes tyto důvody samozřejmě pominuly, a tento typ schodiště vyšel z módy. Ačkoliv jej najdeme například na rozhlednách, je nepravděpodobné, že se opět rozšíří.

Podobné příspěvky