Budíte se s kousanci a obáváte se nejhoršího? Jak rozpoznat přítomnost štěnic a jak je vyhubit?

Štěnice patří ke škůdcům, doma je může objevit úplně každý z nás, živí se lidskou krví a je velmi obtížné je objevit a následně se jich zbavit. Jak na ně?

Budíte se s kousanci a obáváte se nejhoršího? Jak rozpoznat přítomnost štěnic a jak je vyhubit?

Probouzíte se a na těle objevíte každé ráno nové kousance? Možná jste si doposud mysleli, že jde o štípance od komára, ale pokud vás kousance obtěžují delší dobu, nepříjemně svědí i po několika dnech a navíc doma pozorujete i drobné svlečky brouků a zápach, můžete se obávat nejhoršího. Je dost pravděpodobné, že kousance, které na těle máte, nejsou od komárů, ale zanechaly vám je na památku štěnice. Jejich kousnutí si totiž může člověk velmi snadno poplést s komářím bodnutím, jenže štěnic se tak snadno jako komárů zbavit bohužel nedá.

armadillo-worm-bug-insect

Co jsou vlastně zač?

Štěnice dobře známe jako parazity, kteří škodí v naší domácnosti. Štěnic je vícero druhů, u nás se nejvíce vyskytují štěnice, které si svůj úkryt nejčastěji najdou v našich postelích a matracích, což je samo o sobě děsivé. Tomuto druhu se také říká štěnice postelní neboli domácí. Štěnice se totiž živí krví, nejraději mají tu lidskou krev, což je známo, ale živí se i krví jiných živočichů. Jakmile si štěnice najde za pomoci svého čichu nejbližší zdroj potravy, vyrazí se nakrmit až v noci, tedy v době, kdy samozřejmě všichni spí. I proto je velmi obtížné přijít na jejich přítomnost, vidět je za denního světla je běžně takřka nemožné. Stává se i to, že si štěnice hodují na své lidské potravě dlouhé týdny, než je někdo objeví, ve dne totiž nejdou vidět, když už se ukrývají, tak velmi dobře, aby je nebylo snadné objevit.

pexels-photo-7045865

Štěnice se skrývají na těžko přístupných a viditelných místech, v záhybech postelí a podobně. Pokud na jejich přítomnost ale člověk nepřijde včas, dále se rozmnožují. Čím více jich ale je, tím je samozřejmě těžší jejich likvidace. Dále se pak živí lidskou krví zatímco spí.

Jak na ně?

Mezi lidmi koluje mýtus, že štěnice se objevují jen tam, kde je špína. Jenže oni nejdou po špíně, ale po vaší krvi. Štěnice si tak každý může přinést domů třeba z návštěvy nebo je návštěva může přinést do vaší domácnosti. Deratizace štěnic je náročným procesem, příliš se nedoporučuje, aby se o to poškození lidé pokoušeli sami. I když existují prostředky na hubení štěnic a ty jsou volně dostupné, málokdy se laikovi podaří vyhubit celou kolonii.

Pokud tedy přijdete na to, že vaši domácnost štěnice sužují, okamžitě se obraťte na specializovanou deratizační službu, která si s nimi poradí velmi rychle.

Podobné příspěvky