Stavba domu snů, jako noční můra?

Koupili jste velký a pohodlný pozemek, a už se nemůžete dočkat, až na něm postavíte dům? Nebude to jen tak. Na co je potřeba se připravit?

Nejprve budete potřebovat návrh

Jako první budete potřebovat návrh stavby v plném rozsahu, a se všemi podrobnostmi. Tento návrh vám vypracuje architekt. Je však nutné počítat s tím, že vámi zvolený architekt zrovna bude mít spoustu práce, a tak mu vyhotovení návrhu může zabrat i několik měsíců. Možná jste doufali, že si návrh uděláte sami, či budete stavět na vlastní pěst, to však možné není, a bez tohoto návrhu se neobejdou další kroky. Jedná se totiž o stavební plán, který budete dále předkládat při žádosti o povolení stavby. Počítejte tak és tím, že za tuto práci si architekt bere poplatek ve výši několika deseti tisíců.

člověk a dům

Stavební ohlášení

Nejsnazším způsobem pro zahájení stavby je podání stavebního ohlášení na stavebním úřadě. K tomu však potřebujete souhlas všech sousedů, tedy třeba i majitele pole, či hřiště, které sídlí vedle vašeho pozemku.

Stavební povolení

Pokud se některý ze sousedů nemá k podpisu, nezbývá než zažádat o stavební povolení na stavebním úřadě. K tomuto kroku budete muset doložit stavební plán, Zde se však jedná o náročnější vyřizování, a na stavební povolení si počkáte v řádu měsíců, někdy dokonce i let.

Povolení od starosty

V případě, že jste se rozhodli zahájit stavbu, a máte již stavební povolení, možná budete ještě potřebovat povolení od starosty. Je nutné v případě, že například některé stavební stroje, či kontejnery, budou zabírat místo mimo váš pozemek, a omezovat tak ostatní obyvatele města, či vesnice.

vzdálené domy

Stavba zahájena

Pokud máte všechna povolení, souhlasy, a vyřizování za sebou, můžete stavbu zahájit. Nejsnazší je pak najmout firmu, která vše udělá za vás. Pokud však nemáte peněz na zbyt, můžete některé práce svěřit odborníkům, a se zbytkem si poradit za pomoci přátel, rodiny, či levnějších brigádníků. Shánět materiál na vlastní pěst není vždy snadné, a budete muset objet několik prodejen stavebního materiálu, abyste získali nejlepší možnou cenu. V současné době je také řešen problém s nedostatkem materiálu, který možná postihne i vás. Počítejte tedy s tím, že od koupě pozemku po nastěhování do domu uběhnou dlouhé roky.

 

Podobné příspěvky